Ekonomi

Netanyahu geri adım attı, yargı reformu ertelendi

Tartışmalı yargı düzenlemesiyle ilgili olarak ulusa seslenen İsrail Başbakanı, ülke genelindeki kitlesel protestoların yoğunlaşması ve yargının yetkilerini kısıtlayan düzenlemelere karşı düzenlenen genel grevlerin ardından yasa tasarısından geri adım attı.

Netanyahu, “Gerçek bir diyaloğa izin vermek için tartışmalı yasa tasarılarını parlamento tatili sonrasına kadar durdurma kararı aldı”söylenmiş.

Bu korkunç bir suç

Haftalardır ülke genelinde artan protestoların hedefi olan Netanyahu, “Kabul edemediğim bir şey var. Şiddet yanlısı bir azınlık İsrail’i parçalamaya çalışıyor, bizi iç savaşa sürüklemek istiyor ve askerliği reddetme çağrısı yapıyor. Bu korkunç bir suç.”söz konusu.

Netanyahu şunları kaydetti:

“Ulusal sorumluluk gereği, daha geniş bir uzlaşmaya varmak amacıyla, Yargı Reformunun ikinci ve üçüncü oturumlarının Meclisin bu döneminde ertelenmesine ve Meclisin gelecek döneminde yapılmasına karar verdim. Bir yandan bireysel hakları daha da güçlendireceğiz, yargıda bozulan dengeyi öyle ya da böyle yeniden tesis edeceğiz.”

Netanyahu’nun tartışmalı yargı düzenlemesini erteleme kararı, koalisyon ortağı aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir ile anlaşmasının ardından geldi.

Koalisyon hükümetini devirme tehdidi

Taraflar arasında varılan anlaşma kapsamında, bir sonraki kabine toplantısında Ben-Gvir’in yönetiminde İç Güvenlik Bakanlığı’na bağlı “Ulusal Muhafızlar” adlı yeni bir güvenlik gücünün kurulmasına onay verilmesi kararlaştırıldı.

Netanyahu’nun yargı düzenlemesini askıya alacağı haberi koalisyon hükümetinde çatlaklara neden oldu. İsrail basını, yargı düzenlemesinin durdurulması halinde Ben-Gvir’in istifa edeceğini ve “koalisyon hükümetini devirmekle” tehdit edildiğini bildirdi.

Netanyahu hükümetinin tartışmalı ‘yargı reformu’

Adalet Bakanı Yariv Levin, 5 Ocak’ta Yüksek Mahkeme’nin yetkilerini sona erdirecek ve yargı atamalarında söz sahibi olmayı öngören bir “yargı reformu” planladıklarını duyurdu.

Ülke genelinde 13 haftadır onbinlerce İsrailli, hükümetin yargı düzenlemesine karşı kitlesel protestolar düzenliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu