Haber

Nijerya Ordusu, ECOWAS’ın Nijer’e Müdahale Kararını Destekliyor

Nijerya ordusu, Nijer’deki darbe sonrası askeri müdahale dahil çeşitli önlemler alan Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu’nun (ECOWAS) tüm kararlarını desteklediğini bildirdi.

Nijerya Genelkurmay Başkanı Christopher Musa yaptığı açıklamada, ECOWAS’ın bölgede demokrasiye desteğini tazeleyerek talimat vermesi halinde Nijer’e müdahale edeceklerini söyledi.

Nijer ordusunun yönetimi devralmasına destek vermeyeceğini söyleyen Musa, “(Nijerya Devlet Başkanı Bola Ahmed Tinubu), “Cumhurbaşkanı’nın da dediği gibi sorunlar devam ederse harekete geçilecek. Biz hazırız ve müdahale emrini alır almaz müdahale edeceğiz. Başarılı olacağımıza inancımız tamdır. (Nijer’deki askerler) Başarıya fırsat vermeyeceğiz.” sözlerini kullandı.

Musa, ECOWAS ülkelerinin gerekli önlemleri aldığını ve Tinubu’nun komşu ülkelerdeki muhataplarıyla görüşmelerde bulunduğunu kaydetti.

ECOWAS’tan Nijer’deki darbecilere askeri müdahale uyarısı

Nijer’de Başkan Muhammed Bazum, 26 Temmuz’da Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayına bağlı unsurlar tarafından gözaltına alındı ​​ve o akşam ordu, iktidarı ele geçirdiğini duyurdu.

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı General Omar Tchiani, 28 Temmuz’da Ulusal Vatanı Koruma Kurulu (CNSP) olarak adlandırılan cuntanın liderliğini üstlendiğini ve geçiş hükümetinin başına geçtiğini duyurdu.

ECOWAS ise Başkan Bazum’u serbest bırakıp görevinin başına dönmesi için cuntaya bir hafta süre verdi. Ayrıca ECOWAS ülkeleri Nijer’e tüm hava ve kara sınırlarını kapattı ve Nijer’in Batı Afrika Devletleri Merkez Bankası’ndaki (BCEAO) varlıkları donduruldu.

ECOWAS, taleplerinin karşılanmaması durumunda askeri müdahale dahil tüm seçeneklerin değerlendirileceğini bildirdi.

esenyurt-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu