Yaşam

Kadıköy Belediyesi Sinematek’ten İranlı Kadınlar Konuşuyor Programı

Kadıköy Belediyesisinematek/ Sinemaevin İran Türkiye’deki özgürlük mücadelesiyle dayanışma amacıyla düzenlenen “İranlı Kadınlar Konuşuyor: Tarih, Sanat, Direniş” programı devam ediyor. Program kapsamında İranlı yönetmen, sanatçı, yazar ve oyuncu Mania Akbari 3 ve 4 Haziran tarihlerinde Kadıköy’e konuk olacak.

İran Mahsa Emini’nin ‘başörtüsü takmadığı’ gerekçesiyle polis tarafından öldürülmesinin ardından başlayan protestoların yankıları . Birçok ülkeden kadın örgütleri ve sivil toplum kuruluşları İran halkının direnişine destek vermeye devam ediyor. İranlı kadınların eylemlerinin temeli Kadıköy’den sanat yoluyla geldi.

Kadıköy Belediyesi Cinematheque/Sinema Evi, İran’daki özgürlük mücadelesiyle dayanışmayı göstermek için “İranlı Kadınlar Konuşuyor” başlığı altında bir sinema seçkisi ve “Buradayız, ayaktayız” adlı bir stant düzenliyor. Sergide, büyük hanımın İran İslam Devrimi’nin ardından Tahran’daki yürüyüşünden ve dünyanın farklı yerlerindeki direniş gösterilerinden fotoğraf ve fotoğraflar yer alıyor. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Sineması Festivali kapsamında hazırlanan ve İran kadın hareketine içeriden bir bakış sunan “İranlı Kadınlar Konuşuyor” seçkisi 4 uzun metrajlı belgesel ve 6 kısa metrajlı filmden oluşuyor.

Kadıköy Belediyesi Cinematheque/Cinema House, “İranlı Kadınlar Konuşuyor: Tarih, Sanat, Direniş” programı kapsamında bu hafta İranlı yönetmen, sanatçı, yazar ve oyuncu Mania Akbari’yi konuk edecek. Mania Akbari, 3 Haziran Cumartesi günü saat 18.30’da yönetmenliğini üstlendiği “Bunu Nasıl İstiyorsun” filminin gösterimine katılacak ve ardından izleyicilerin sorularını yanıtlayacak. Akbari, 4 Haziran Pazar günü saat 13.45’te Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi’nde İran’da kurtuluş hareketini ateşleyen feminist direnişi konu alan “Bedenin Ötesinde” başlıklı söyleşisinde konuşacak.

Akbari, Amsterdam Uluslararası Belgesel Film Festivali (IDFA) başta olmak üzere birçok festivalde gösterilen son filmi “How Dare You Want This” ile İran sinema tarihinden kesitler aracılığıyla kadınların sömürülmesini ve nesneleştirilmesini gözler önüne seriyor.

Kaynak: ANKA / Kültür Sanat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu